BotaKuriozitete

Fenomeni i rrallë në Itali, unaza të mahnitshme tymi vullkanik krijohen në qiell

Një vullkan në Itali bëri një shfaqje për vizitorët duke lëshuar unaza tymi “të rralla” në qiell në fillim të kësaj jave.

Turistët filmuan fenomenin në malin Etna në Siçili më 6 prill – katër ditë pasi u vunë re unazat për herë të parë – me pamje që tregonin shtëllunga tymi që dilnin nga maja, me disa që më vonë u formuan në unaza.

Unazat, megjithatë, teknikisht nuk janë bërë nga tymi. Përkundrazi, ato janë një kombinim i gazrave të kondensuar – kryesisht avujt e ujit – që kanë ikur nga magma dhe nxitojnë lart nga ndenja e vullkanit, tha Dr Boris Behncke, një vullkanolog nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Catania.

Magma është një përzierje e shkëmbinjve të shkrirë dhe gjysmë të shkrirë që gjenden nën sipërfaqen e Tokës.

Ndërsa gazrat e nxehtë vullkanikë dalin nga ndenja me pulsime të shkurtra, krijohen unaza të tilla.

Shfaqja e unazave të shumta të vorbullës që fryhen nga mali Etna është jashtëzakonisht e rrallë, pavarësisht se është dokumentuar më parë, pasi mund të formohet vetëm në një ndenja rrethore vullkanike dhe kërkon një atmosferë të qetë. Krahët e fortë mund të luajnë gjithashtu një rol të madh në parandalimin e formimit të unazave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *