Ministria jep lajmin e mirë, vetëm 2 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavisurit në vendin tonë. Fatmirësisht nuk kemi asnjë humbje jete. Janë bërë 2618 testime dhe vetëm 2 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërsa janë shëruar 23 persona.

Janë kryer 2,618 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë: 1 rast në Tiranë dhe 1 në Berat.

Aktualisht janë 143 raste aktive me Sars Cov2 pozitiv në të gjithë vendin. Po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 23 qytetarë në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,865 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (14 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 2

Të shëruar në 24 orë 23

Të shtruar në spitale 20

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 2,618

Testime totale 759,601

Raste pozitive 132,461

Raste të shëruara 129,865

Raste Aktive 143

Humbje jete 2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 43

Tiranë 38

Berat 17

Elbasan 10

Durrës 10

Gjirokastër 7

Lezhë 6

Korçë 5

Dibër 3

Fier 2

Vlorë 1

Kukës 1

Për të vijuar ruajtjen e situatës së mirë epidemiologjike në vend dhe për kufizimin e përhapjes së Covid19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i’u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e virusit:

Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.