Rekord humbje jetësh nga Covid-19, numër i lartë edhe i rasteve të reja

Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë shënuar 19 humbje jete nga koronavirusi.

Ndërkohë, rastet e reja me Covid-19 janë 846. Ditën e djeshme, rastet ishin 801.
Të shëruarit në ditën e fundit janë 312.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarë të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave të distancës, maskës së detyrueshme, higjienës dhe kufizimit të kontakteve, për të ndërprerë zinxhirin e infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2.
Situata në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:

Janë kryer 2.308 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 457 testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 846 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

265 raste në Tiranë, 113 raste në Durrës, 108 raste në Fier, 82 raste në Elbasan, 74 raste në Vlorë, 72 raste në Korçë, 31 raste në Pogradec, 26 raste në Lushnje, 13 raste në Has, 10 raste në Peqin dhe Delvinë, 7 raste në Tropojë dhe Kurbin, 6 raste në Krujë, 5 raste në Mallakastër, 4 raste në Shkodër dhe Mat, 3 raste në Kuçovë, 2 raste në Kavajë dhe Gramsh, 1 rast në Malësi e Madhe, Berat.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 312 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 21.286 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 469 pacientë, 31 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 19 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasan, 2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetare nga Gjirokstra, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Librazhdi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (05 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 846

Të shëruar ne 24 orë 312

Të shtruar në spitale 469
Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 2.308

Testime totale 201.634

Raste pozitive 42.148
Raste të shëruara 21.286

Raste Aktive 19.973

Humbje jete 889

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10680

Durrës 1375

Elbasan 865

Fier 1541

Korçë 1088

Vlorë 1017

Shkodër 854

Lezhë 726

Berat 653

Kukës 422

Dibër 238

Gjirokastër 514.