Lajme

Rekord rastesh të reja me koronavirus në vend, humbin jetën tre persona

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur përditësimin e situatës Covid në vendin tonë.

Janë kryer 1413 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 295 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 96 qytetarë, duke e çuar në 10167 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

74 të prekur në Tiranë, 39 të prekur në Durrës, 30 raste në Shkodër, 22 raste në Lushnje, 12 raste në Vlorë, 11 raste në Fier dhe Pogradec, 10 raste në Krujë dhe Berat, 9 raste në Elbasan dhe Lezhë, 7 raste në Gjirokastër, 6 raste në Kurbin, 5 raste në Divjakë, 4 raste në Kukës, Tropojë, Prrenjas, Skrapar, 3 raste në Sarandë, Gramsh, Kuçovë, 2 raste në Has dhe Shijak, 1 rast në Fushë- Arrëz, Devollë, Kavajë, Mirditë,Rrogozhinë, Mallakastër, Librazhd, Mat, Përmet, Roskovec, Klos.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 47 vjeçar nga Tirana, një 53 vjeçare dhe një 64 vjeçar nga Durrësi, me sëmundje bashkëshoqëruese.

COVID-19 – Statistika (19 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                         295

Të shëruar ne 24 orë                      96

Humbje jete në 24 orë                  3

Testime ditore                                  1413

Testime totale           108,782

Raste pozitive                    17,350

Raste të shëruara              10,167

Raste Aktive                         6,729

Humbje jete                          454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  3,307

Durrës                   693

Shkodër                477

Fier                          419

Korçë                    404

Lezhë                      350

Elbasan                  293

Vlorë               243

Berat               202

Kukës                      172

Dibër               86

Gjirokastër           83