Zvicra rihap kufijtë e saj evropianë, ja çfarë duhet të dini

Më 15 qershor, Zvicra rihap kufijtë e saj me shumë shtete të tjera evropiane pas përmirësimeve të situatës me koronavirus.

Që nga mesnata e së dielës Qeveria zvicerane ka lejuar udhëtimin midis Zvicrës dhe të gjitha vendeve evropiane të Shengenit, si dhe Islandës, Norvegjisë, Lihtenshtajnit dhe Mbretërisë së Bashkuara.

Përjashtim Spanjës, e cila nuk do të rihapë kufijtë për shumicën e vendeve evropiane deri më 21 qershor, shkruan meganews.al.

Zona e ashtuquajtur Schengen operon vendkalime pa kontroll, por ato janë mbyllur kryesisht për tre muaj për të gjithë.

Për momentin, Zvicra ka thënë se ende nuk është e mundur të lejohet udhëtimi nga jashtë zonës së Shengenit. Për shembull, një vizitor nga SHBA ose Kina nuk do të jetë në gjendje të hyjë në Zvicër.

Austria vendosi të hapte kufirin e saj me Zvicrën më 4 qershor. Para Austrisë, me 15 maj, kufijtë midis Zvicrës, Gjermanisë dhe Austrisë u hapën përsëri edhe për çifte të pamartuara, dhe për ata që dëshirojnë të vizitojnë të afërmit ose të marrin pjesë në ngjarje të rëndësishme familjare.

Më parë vetëm çifte që ishin martuar, në partneritete të regjistruara ose që kishin fëmijë së bashku, u lejuan të udhëtojnë për të parë njëri-tjetrin nën kufizimet e vendosura në mars për shkak të pandemisë koronavirus.

Na ndiqni në Facebook për lajmet më të fundit për t’u informuar mbi shqiptarët e Zvicrës dhe jo vetëm: klikoni këtu.

Që nga 11 maj, autoritetet zvicerane gjithashtu kanë përpunuar pjesën e mbetur të kërkesave të bëra nga qytetarë jozviceranë për të punuar ose ribashkuar me familjen në Zvicër. Nga kjo datë, drejtuesit e bizneseve gjithashtu mund të hyjnë në Zvicër për takime shumë të rëndësishme biznesi ose nënshkrimin e kontratave që nuk mund të planifikohen përsëri.

Kufijtë e Zvicrës u mbyllën dhe u kontrolluan rreptësisht nga 13 marsi, kur qeveria kufizoi vendkalimet kufitare tokësore nga Italia për të frenuar përhapjen e virusit. Kufizimet për hyrjen nga toka dhe nga ajri u shtrinë më vonë në të gjitha shtetet Shengen dhe jo-Shengen.

Aeroportet

Aeroporti i Cyrihut tha më 28 maj se linjat ajrore si Zvicra Ndërkombëtare Ajrore (SWISS) dhe Edelweiss Air planifikojnë të rivendosin një pjesë të konsiderueshme të shërbimeve të tyre gjatë javëve të ardhshme për të ofruar mbi 350 fluturime nga Cyrih dhe Gjeneva për rreth 70 destinacione evropiane.

Avionët EasyJet do të fluturojnë në qiell të hënën për herë të parë që nga 30 marsi. Kompania planifikon fluturime midis Gjenevës dhe Lisbonës, Porto, Nice, Bordeaux, Nantes dhe Brindisi.

Gjatë tre muajve të fundit aeroplanët kanë qëndruar të papunë. Në prill dhe maj, kishte rreth tetë lëvizje (nisje dhe mbërritje) në ditë në Gjenevë. Ndërkohë, trafiku i Aeroportit të Cyrihut u reduktua në rreth 25 lëvizje fluturimesh në ditë në prill.

Na ndiqni në Facebook për lajmet më të fundit për t’u informuar mbi shqiptarët e Zvicrës dhe jo vetëm: klikoni këtu.