U bë me shtëpi për herë të parë në jetë, ndërron jetë Agroni

Të gjithë e mbajnë historinë e tij. Ju kujtohet Agroni, 65-vjecari i mbushur me halle dhe sprova?!

Qe prej moshes 12-vjecare ai kurre nuk kishte fjetur ne nje banese! Gjate gjithe jetes endej rrugeve, shtrati i tij ishin cepat e ndertesave!

Endej sa andej kendej per t’i ikur te ftohtit.

Ne moshen 27 vjecare Agroni burgoset pa pritur per agjitacion dhe propogande. Rinine e kaloi neper burgjet e ftohta dhe te pa meshirshme te diktatures!

10 vitet me te veshtira te jetes se tij i kaloi ne burgjet famekeqe te Spacit dhe Qafe Barit.

Raskapitej, lodhej dhe punonte pa pushim ne minera. Burgu nuk e la te shikonte as prinderit per here te fundit.

Vuajtet e tij nuk moren fund. Edhe gjate demokracise Agroni endej, kerkonte dhe ai te ishte si gjithe te tjeret.

Agroni u be pjese e jona, Agroni u bashkua ne familjen e madhe te Shqiptareve, ai u be pjese e emisionit “Shqiptaret per Shqiptaret”.

Teksa rrinte i merzitur, mendohej dhe thoshte: Njeri jam dhe une, dua te zgjohem njer ne mengjes ne banesen time te laj syte dhe te rri rehat.

Historia e tij tragjike preku zemrat e Shqiptareve, ata bene me banese te re Agronin, jeta e tij ndryshoi.

Por kush ishte deshira e tij e fundit: Keto ishin fjalet e tij te fundit, Agroni nderroi jete dhe sot ai i dorezoi shpirtin Krijuesit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *