Tërmeti i fuqishëm shkundi Turqinë, dëme kolosale: Shembet minarja e xhamisë

Situata e rënduar paraqitet në Turqi.

Një tërmet me magnitudë 6 të shkallës Rihter go-diti perëndimin e Turqisë. Nga agjencia e lajmeve vendase raportohet se ka dë-me materiale dhe disa persona kanë marrë lëndime të lehta.

Në fshatin Agdan minarja e një xhamie është shembur nga lëkundjet e forta. Qytetarët kanë bra-ktisur të alar-muar banesat dhe janë paralajmëruar të mos kthehen pas.

Këtë periudhë në Shqipëri dhe Greqi kanë rënë një seri tërmetesh, të cilat kanë sjellë pa-nik te popullata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *