Ju kujtohet Sowe? Ish “korçari” sot po çmend Bullgarinë

Janë ndoshta qindra lojtarët e huaj që kanë kaluar nga ekipet shqiptare në dy dekadat e fundit, dhe pjesa më e madhe pas eksperiencës në vendin tonë janë harruar tërësisht, të transferuar në vende me futboll ende të pazhvilluar, ose në liga amatore të Evropës. Disa, kanë ndërruar madje profesion.

Merveil Ndockyt

Por ka edhe raste të veçanta, më së shumti në 3 vjeçarin e fundit,  ku jo vetëm lojtari arrin suksesin në Superligë, por falë suksesit shqiptar arrin të kap majat dhe të shpalos talentin edhe në kampionate më prestigjioze.

Peter Olayinka

Tirana ende po përfiton nga lekët e paguar nga Getafe për të riun Merveil Ndockyt, kongolezi që mrekulloi kryeqytetasit në sezonin “e zi” 2016-2017, si i vetmi kujtim pozitiv në atë vit. Tashmë 22 vjeçari luan me ekipin e dytë të mitit Barcelona, dhe Getafe që zotëron kontratën pret shumë nga ai.

Të njëjtin vit ku Merveil luante me Tiranën, në derbi përballej me Italo ganezin Kaleb Ekuban, që përdori Partizanin dhe 17 golat që shënoi atë sezon si një trampolinë drejt një karriere ndërkombëtare solide, ku u transferua nga Chievo që e zotëronte në një “mit” si Leeds United, edhe pse prej vitesh në kategori të dytë angleze. Pas njëperiudhe problematike me trajnerin “e çmendur “Marcelo Bielsa, u transferua tek Trabzonspor, ekip me emër në Turqi ku tashmë luan titullar dhe ka shënuar disa gola të rëndësishëm.

Kaleb Ekuban

Por edhe Skënderbeu nuk ngelet pas, si ekip fatsjellës për lojtarët e huaj. Peter Olaynka fillimisht bëri historinë, i shitur për një shumë të majme tek Gent në Belgjikë, ku shkëlqeu me Zulte Waregem për të përfunduar në gjigandët çek të Slavia Pragës, ku rezultoi si blerja më e shtrenjtë e historisë së tyre të lavdishme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *